Zdjęcie artykułu
  • 25 cze 2023
  • Budżet domowy
  • Finanse osobiste
  • EasyBudget

Prosty budżet domowy pdf

Przejęcie kontroli nad swoimi finansami może wydawać się trudnym zadaniem. Ale dzięki odpowiednim narzędziom staje się to o wiele prostsze. Dlatego zaprojektowaliśmy dla Ciebie miesięczny planer budżetu w formacie PDF, który możesz sobie wydrukować i zacząć używać już dziś. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie korzystać z naszego planera budżetu, aby pomóc Ci śledzić dochody, wydatki i oszczędności.

W tym miejscu chciałbym Ci tylko powiedzieć, że mamy też dostępny planer w formie arkusza kalkulacyjnego, który w mojej opinii jest wygodniejszy. Możesz go znaleźć tutaj. Jeżeli natomiast wolisz tradycyjne metody to zapraszam Cię do dalszego czytania :slight_smile:

Dlaczego warto prowadzić budżet?

Prowadzenie budżetu ma wiele korzyści. Planowanie miesięcznego budżetu stanowi klucz do zapewnienia stabilności finansowej oraz osiągania oszczędnościowych celów. Tworząc budżet, tworzysz mapę dla swoich pieniędzy, która minimalizuje ryzyko marnotrawstwa na niepotrzebne wydatki. Dzięki temu odzyskujesz kontrolę nad swoimi finansami i wiesz dokładnie, jakie są ich przeznaczenia, co ułatwia planowanie i eliminację zbędnych wydatków.

Planowanie budżetu pomaga także osiągnąć cele finansowe szybciej i skuteczniej. Czy chcesz spłacić długi, zaoszczędzić na wymarzonych wakacjach czy zbudować poduszkę finansową? To Ty wybierasz swoje cele i priorytety, które następnie odzwierciedlasz w budżecie.

Oczywiście samo stworzenie budżetu nie rozwiąże natychmiast wszystkich problemów finansowych. Ważne jest także trzymanie się budżetu i dostosowywanie go do zmieniających się okoliczności. Na szczęście nasz gotowy szablon budżetu domowego w zeszycie pomoże Ci tworzyć plan oraz śledzić jego realizację.

Co znajdziesz w środku?

Nasz szablon budżetu domowego składa się z dwóch części. Pierwsza część zawiera sekcje do planowania dochodów, wydatków i oszczędności, a także dedykowane miejsce do zapisywania rzeczywistych wydatków na koniec miesiąca.

Kolejna część jest przeznaczona do śledzenia wydatków w ciągu trwania miesiąca. Tutaj możesz kategoryzować i rejestrować każdy wydatek, co pozwoli Ci dokładnie zobaczyć, gdzie idą Twoje pieniądze. I tutaj masz dwa wybory. W PDFie zamieściliśmy dwa szablony służące do śledzenia wydatków. Pierwszy szablon zbiorczy, gdzie możesz wpisywać wszystkie swoje wydatki i obok zapisywać kategorię wydatku.

 

Kolejny szablon umożliwia śledzenie wydatków konkretnej kategorii. Może to ułatwić późniejsze tworzenie podsumowań oraz analizę miesiąca.

 

Sam wybierz, który sposób Ci bardziej odpowiada. Możesz też korzystać z miksu obu sposobów. Dobrym pomysłem może być używanie zbiorczego szablonu dla kategorii, dla których często nie ponosisz wydatków (np. rachunki) a dla kategorii, w których masz dużo wydatków w ciągu miesiąca stosować dedykowany szablon (np. jedzenie).

Jak korzystać z budżetu domowego w zeszycie?

Korzystanie z naszego narzędzia do miesięcznego planowania budżetu jest niezwykle proste. Na samym początku zapisz nazwę miesiąca, dla którego tworzysz budżet. To pomoże Ci w przyszłości przy analizie. Następnie wpisz swoje przewidywane dochody na ten miesiąc, czy to z wynagrodzenia, dorywczej pracy czy innych źródeł. Teraz przyszedł czas na zaplanowanie wydatków i oszczędności. Szacuj, ile zamierzasz wydać na różne kategorie, takie jak żywność, czynsz, media, rozrywka itp. Rozdziel pozostałe środki na cele oszczędnościowe. Pamiętaj, aby przypisać każdemu groszowi konkretny cel, na który planujesz go przeznaczyć.

Kiedy już wszystko zaplanujesz, możesz przejść do śledzenia swoich wydatków. Zapisuj wszystkie transakcje w naszym narzędziu do śledzenia wydatków i na bieżąco aktualizuj sumę wydanych/otrzymanych/oszczędzonych pieniędzy dla każdej kategorii. Dzięki temu będziesz zawsze świadomy, ile środków masz do dyspozycji w każdej kategorii.

Zdarza się, że przekroczysz budżet w danej kategorii, co wymaga dostosowania budżetu np. poprzez ograniczenie wydatków w mniej istotnych obszarach. Jednym z wyzwań związanych z prowadzeniem budżetu w tradycyjnym zeszycie jest konieczność wprowadzania zmian. W przypadku takich sytuacji, polecam użyć gumki i ołówka. Wypełnianie budżetu domowego ołówkiem w zeszycie ułatwi wprowadzanie zmian w sposób wygodny i estetyczny.

 

Na koniec miesiąca warto stworzyć podsumowanie, aby zobaczyć końcowy rezultat naszego budżetu. Pozwoli nam to zobaczyć, jak bardzo udało nam się zrealizować nasz plan oraz może doprowadzi nas to do jakiejś refleksji i wniosków na przyszłość.

 

Kilka uwag

Szablon do śledzenia wydatków to potężne narzędzie, które pozwali Ci zachować kontrolę nad swoimi pieniędzmi. Notując każdy wydatek, możesz łatwo zidentyfikować swoje nawyki finansowe. Czy masz tendencję do przepłacania za jedzenie poza domem, a może impulsywne zakupy drenują Twój portfel? Rozpoznanie tych wzorców jest pierwszym krokiem do ich zmiany.

Staraj się zapisywać swoje wydatki codziennie, aby nie zapomnieć o żadnym z nich. Ważne jest, aby rejestrować każdy wydatek, nawet ten najmniejszy.

Kategoryzowanie wydatków pomoże ci zrozumieć, gdzie idzie większość twoich pieniędzy. Umożliwi to podejmowanie bardziej świadomych decyzji o tym, gdzie możesz potrzebować cięć, a gdzie możesz sobie pozwolić na nieco większe wydatki.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że już wiesz, w jaki sposób używać naszego budżetu domowego w zeszycie i zdecydujesz się go wypróbować. To może być Twój pierwszy krok do odzyskania kontroli nad swoimi finansami.

Obrazki i zdjęcia nie będące zrzutami ekranu z aplikacji pochodzą z unsplash.com