Zdjęcie artykułu
 • 12 lip 2022
 • Artykuł
 • Marcin

Przykładowy budżet domowy i jak go stworzyć?

Każdy z nas słyszał o budżecie domowym. Być może dla wielu z nas kojarzy się nam on ze skomplikowanym arkuszem kalkulacyjnym lub godzinami spędzonymi na analizie każdej wydanej złotówki. Czy naprawdę tak to wygląda?

Wielu z nas rezygnuje z prowadzenia budżetu domowego, ponieważ obawiamy się, że jest to skomplikowane i czasochłonne zajęcie. Z jednej strony chcielibyśmy zacząć oszczędzać pieniądze, ale z drugiej strony nie wiemy, jak się zabrać za prowadzenie budżetu domowego. W tym artykule przedstawię przykładowy budżet domowy i omówię podstawowe elementy dobrego budżetu.

Najważniejsze elementy budżetu domowego

Nasz przykładowy budżet domowy składa się z kilku podstawowych elementów, które pojawią się tak naprawdę u każdego z nas. Jeżeli mówimy o budżecie domowym to tak naprawdę mamy na myśli zaplanowanie, na co przeznaczymy nasze pieniądze.

 • Przychody

Pierwszym elementem przykładowego budżetu domowego są więc przychody, czyli pieniądze, które otrzymujemy. U większości z nas jest to nasza wypłata z pracy, którą otrzymujemy co miesiąc. Większość z nas wie ile pieniędzy otrzyma w danym miesiącu oraz kiedy dana kwota wpłynie na nasze konto. Przewidywalność naszych comiesięcznych przychodów bardzo ułatwia planowanie.

 • Wydatki stałe

Następnie otrzymane pieniądze możemy przeznaczyć na różne rzeczy. Pierwszą grupą wydatków są wydatki stałe. Są to wszystkie wydatki, które musimy ponieść w każdym miesiącu. Nasz przykładowy budżetu domowy posiada kilka takiego rodzaju wydatków: czynsz, abonament telefoniczny, karta miejska, rachunek za internet.

 • Wydatki zmienne

Kolejną grupą wydatków są wydatki zmienne. Są to wydatki na, które przeznaczamy różną kwotę z miesiąca na miesiąc, ale pojawiają się regularnie. Przykładami takich wydatków są: jedzenie, paliwo.

 • Wydatki nieregularne

Ostatnią grupą wydatków są wydatki nieregularne. To takie wydatki, których nie ponosimy co miesiąc, ale wiemy, że nastąpią w ciągu trwania roku. Przykładowy budżet domowy może posiadać tego typu wydatki, takie jak: ubrania, prezenty świąteczne, ubezpieczenie samochodu.

 • Oszczędzanie

Ostatnim, bardzo ważnym elementem każdego budżetu domowego jest oszczędzanie. Przecież nie chcemy wydać wszystkich naszych pieniędzy. Jeżeli myślimy o budowaniu oszczędności, to ten element jest obowiązkowy w naszym budżecie domowym.

Gdzie prowadzić budżet domowy

Nie ma jednego najlepszego sposobu na prowadzenie budżetu domowego. Każdy z nas powinien wybrać sobie sposób, który najbardziej mu odpowiada. Poniżej przedstawiam kilka możliwości.

 • Zeszyt

Najszybszym sposobem jest skorzystanie z zeszytu. Odręczne zapisywanie naszych planów i wydatków na kartce papieru może dla wielu być dobrym rozwiązaniem. Największą wadą tego sposobu jest słaba czytelność i bardzo utrudnione analizowanie naszych wydatków.

 • Arkusz Excel

Kolejnym sposobem jest skorzystanie z jednego z gotowych szablonów Excel, które są dostępne w internecie. Dzięki temu mamy większe możliwości analizy naszych danych. Wadą tego rozwiązania jest potrzeba posiadania znajomości Excela. 

 • Aplikacja 

Ostatnim sposobem jest skorzystanie z aplikacji do prowadzenia budżetu domowego. Naszym zdaniem jest to najlepszy i najbardziej wygodny sposób, który daje nam dużo więcej możliwości niż zeszyt czy Excel. Wadą tego rozwiązania jest to, że w przeciwieństwie do zeszytu i Excela w większości nie jest to darmowe rozwiązanie. Przykładowy budżet domowy, który znajduje się poniżej, został właśnie stworzony za pomocą tego sposobu.

Przykładowy budżet domowy

Przykład budżetu domowego został stworzony dla dwuosobowej rodziny, młodego małżeństwa - Ani i Marka.

Jak wspomniałem wcześniej, pierwszym elementem budżetu domowego jest przychód. Bohaterowie naszego przykładu zaczynają więc budżet domowy od zapisania swoich przychodów.

 image

Jak widać w danym miesiącu para ma do rozdysponowania 5 900 zł. Ania i Marek muszę zastanowić się, na co te pieniądze mogą wydać. Zaczynają więc od spisania kosztów stałych, jakie posiadają. Para mieszka w niewielkim mieście i wynajmuje kawalerkę. Posiadają dwa abonamenty na telefon. Co miesiąc opłacają także internet i bilety na komunikację miejską. Tak prezentują się ich wydatki stałe:

 image

Jak widać ich wydatki stałe wynoszą 2 210 zł miesięcznie. Kolejną grupą wydatków, które muszą wziąć pod uwagę, są wydatki zmienne. Marek i Ania głównie jedzą w domu. W ciągu tygodnia głównie korzystają z komunikacji miejskiej, ale w czasie weekendu często używają samochodu. Przykładowy budżet domowy uwzględniający ich wydatki zmienne wygląda następująco:

 image

Gdy Ania i Marek zdefiniowali już swoje wydatki stałe i zmienne, przyszedł czas na wydatki nieregularne. Ania przypomina sobie, że w tym miesiącu urodziny ma jej siostrzenica, dla której chce kupić prezent. Dodatkowo zgadza się z Markiem, że muszą odświeżyć swoją letnią garderobę i wybrać się na zakupy. 

 image

Gdy wszystkie niezbędne wydatki zostały już uwzględnione Marek i Ania postanawiają przeznaczyć 900 zł na oszczędności. Więcej o tym jak nauczyć się oszczędzać pieniądze, znajdziesz tutaj.

 image

I tak właśnie wygląda przykładowy budżet domowy. Przykładowy budżet domowy został przygotowany w naszej aplikacji. Dowiedz się więcej tutaj.

Co dalej?

Teraz gdy już wiesz, jak wygląda przykładowy budżet domowy i jak go stworzyć, możesz stworzyć swój własny budżet już dziś. Nie ważne, czy użyjesz w tym celu kartki papieru, Excela czy aplikacji. Ważne, żeby nie odwlekać tego na później. Dlatego weź teraz kartkę papieru (potem dane możesz przenieść do Excela lub aplikacji) i razem sporządzimy Twój budżet domowy na najbliższy miesiąc, tak jak to zrobił Marek z Anią powyżej. 

 1. Na górze kartki zapisz ile pieniędzy otrzymasz w najbliższym miesiącu. 
 2. Następnie wypisz wszystkie niezbędne stałe wydatki, które ponosisz każdego miesiąca. Takie jak: czynsz, abonamenty, rachunki. To są wydatki, co do których pojawienia się i wysokości masz pewność. 
 3. Teraz pomyśl o wydatkach, które ponosisz co miesiąc, ale ich wartość się zmienia. Takie jak: jedzenie, paliwo, rozrywka. Określ w przybliżeniu, jaką kwotę Twoim zdaniem wydasz na te rzeczy. Nie jest ważne jak bardzo dokładnie uda Ci się określić tę wartość. W przyszłości będzie Ci coraz łatwiej.
 4. Gdy masz już to zapisane, pomyśl o wydatkach, które musisz ponieść w najbliższym miesiącu, które nie zdarzają się często. Przykładem tutaj są: prezenty, ubezpieczenie auta, wyjazdy.
 5. W tym momencie masz już zapisane wszystkie niezbędne wydatki w następnym miesiącu. Gdy odejmiesz przychody od sumy wydatków, które zostały zapisane na kartce otrzymasz kwotę, którą możesz zaoszczędzić w danym miesiącu. Polecam od razu przelać ją na konto oszczędnościowe, gdy tylko otrzymasz wypłatę. 

 

Co jeśli wydatki są większe niż przychody? W takim przypadku przyjrzyj się jeszcze raz swojej liście wydatków i sprawdź, czy jest coś, na co możesz wydać mniej pieniędzy lub przełożyć wydatek na przyszłość. 

Po wykonaniu wszystkich kroków otrzymasz swój budżet, który będzie taki jak przedstawiony przez nas przykładowy budżet domowy. 

Co dalej robić z takim budżetem? 

Gdy przyszły miesiąc został już zaplanowany, to teraz należy spisywać nasze wydatki i obserwować czy trzymamy się naszego planu. Na pewno za pierwszym razem nie uda nam się idealnie zaplanować budżetu. Nie powinniśmy się tym przejmować. Po prostu należy odpowiednio zmienić nasz plan tak, aby brał pod uwagę naszą realną sytuację. 

Podsumowanie

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już jak wygląda przykładowy budżet domowy i jak zacząć go prowadzić.

Prowadzenie budżetu domowego to nic strasznego a poświęcenie trochę naszego czasu na jego prowadzenie będzie na pewno korzystne dla naszego portfela :)

Obrazki i zdjęcia nie będące zrzutami ekranu z aplikacji pochodzą z unsplash.com

Kategorie

Wypróbuj EasyBudget

Za darmo przez 35 dni Shape Shape